Akár Ukrajnában, akár Magyarországon végzed felsőfokú tanulmányaidat, az alábbi ösztöndíjakat megpályázhatod

ELTE Márton Áron Szakkollégiumi Program

A program elsődleges célja az, hogy a külhoni, magyar nemzetiségű hallgatók tehetséggondozását valósítsa meg szakkollégiumi keretek között, továbbá a program révén szeretnék segíteni a hallgatók szülőföldön maradását, illetve külföldi tanulmányaik befejezését követően szülőföldjükre való visszatérését.

Pályázhatnak azon magyar nemzetiségű, külhoni hallgatók a Kárpát-medence területéről, akik felsőfokú tanulmányaikat szülőföldjükön vagy Magyarországon bármely képzési terület alap- (BA/BSc) vagy mesterszakán (MA/MSc), valamint osztatlan képzésén nappali munkarendben folytatják.

Jelentkezési határidő: augusztus vége.

Felvételi időpontja (szóbeli vizsga): augusztus vége.

Fontos információ: azok a szakkollégiumi hallgatók, akik sikeres tanévet zárnak, és eleget tesznek a beszámolói feladatoknak, kérvényezhetik szakkollégiumi tagságuk meghosszabbítását a következő tanévre.

Nemzeti Tehetség Program

A Nemzeti Tehetség Program alapvető célja a Magyarországon és a külhoni magyarlakta területeken a tehetségsegítés fejlesztése.

A meghirdetett pályázatokra általában a köznevelésben és felsőoktatásban, valamint a tehetséggondozásban részt vevők széles köre nyújthat be támogatási igényt, többek között: köznevelési intézmények, felsőoktatási intézmények, illetve azok karai, egyesületek, alapítványok, közalapítványok, Tehetségsegítő Tanácsok.

Jelentkezési határidő: a pályázatok meghirdetését követően 1-2 hónap.

Bognár Család Magyar Ösztöndíj Alap

Célja, hogy pénzügyi segítséget nyújtson olyan képzett magyar származású egyetemi hallgatók számára, akik Magyarországon, Romániában, Ukrajnában, Szlovákiában, Szerbiában és az Egyesült Államokban folytatják tanulmányaikat.

A szemeszterenként folyósított ösztöndíj pontos összegét az Alap Ösztöndíjbizottsága határozza meg, az ösztöndíjasoknak pedig rendszeresen beszámolót kell küldeniük tanulmányi előmenetelükről.

Jelentkezési határidő: minden évben július 1-je. Az ösztöndíjra való jelentkezéshez regisztrálni kell a Scholarships.hacusa.org oldalra.

Kisebbségi Jogvédő Intézet esszépályázata

A Kisebbségi Jogvédő Intézet tanulmány-pályázata a külhoni és magyarországi egyetemi hallgatóknak (jogász, társadalomtudományi, politológus szak), fiatal jogászoknak és kisebbségvédelemmel foglalkozó pályakezdő külhoni fiataloknak szól.

Pályázni elsősorban a külhoni magyarsággal, valamint Európa hagyományos nemzeti közösségeivel kapcsolatos jogi, illetve társadalomtudományi elemzéssel lehet.

Pályázatot nyújthatnak be:

  • külhoni és magyarországi egyetemi hallgatók (szaktól és képzési formától függetlenül);
  • külhoni és magyarországi PhD hallgatók;
  • fiatal kutatók és fiatal gyakorló jogászok.

Jelentkezési határidő: március közepe.

A Tudás Hatalom! ösztöndíj program

A Torontó és környékén lévő magyar szervezetek egy csoportja, a Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetsége, a Torontói Szent Erzsébet Plébánia, valamint a Kanadai Magyar Kulturális Tanács támogatást nyújt olyan magyar anyanyelvű felsőoktatási hallgatóknak, akik Kanada, Ontario tartományában végeznek rövid távú szakmai gyakorlatot.

A Kárpát-medence területéről bármely felsőoktatási intézmény magyar anyanyelvű hallgatója pályázhat, aki alap- (BA/BSc), mester (MA/MSc), valamint osztatlan képzés esetében legalább két lezárt aktív félévvel rendelkezik; doktori képzésben aktív hallgatói jogviszonnyal vagy doktorjelölti jogviszonnyal rendelkezik; angol nyelvből legalább B2 szintű, komplex nyelvtudással rendelkezik.

Jelentkezési határidő: minden évben március 31. és november 30.

Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban

A pályázatra a magyarországi felsőoktatási intézmények alap-, mester- vagy osztatlan képzésben részt vevő, valamint a Magyarországgal szomszédos államok magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézményeinek 30 évnél fiatalabb, nappali vagy levelező tagozatos, aktív státuszú hallgatói jelentkezhetnek.

Pályázni magyar nyelvű pályaművel lehet, amely a meghirdetett témakörök közül egy témát vizsgál.

A pályázat díjazása:
I. helyezett 500 000 Ft
II. helyezett 400 000 Ft
III. helyezett 300 000 Ft
valamint két különdíj, egyenként 200 000 Ft

Jelentkezési határidő: március vége.

Rákóczi Ösztöndíj

A II. Rákóczi Ferenc Alapítvány a Kárpát-medencei fiatalokért és a kanadai Rákóczi Alapítvány ösztöndíj lehetőséget kínál azon tehetséges fiataloknak, akik részt vettek a Rákóczi Magyarságismereti Mozgótáborban, tagjai a Rákóczi Családi Körnek és az előző tanévben egyetemi tanulmányokat folytattak, amelyet az őszi tanévtől folytatni kívánnak.

Az Alapítvány ösztöndíjjal elsősorban egyetemi alapképzésre (BA/BSc) járókat támogat, másoddiplomásokat, mesterképzésre járókat, doktorit végzőket csak ritka esetben és csak olyanokat, akik nagyon nehéz anyagi körülmények között élnek.

Pályázat benyújtásának időszaka:

Őszi félévre való jelentkezés:

2024.08.25 – 2024.10.15-ig

Tavaszi félévre való jelentkezés:

2025.02.01 – 2025.03.01-ig

Fontos információ: a kárpátaljai pályázók kivételes elbírálásban részesülnek tekintettel a most zajló háború miatt. Azoknak a jelentkezését is várják, akik a háború miatt a jelenlegi félévkor passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.

Ünnepi rajz- és esszépályázat a magyar zászló és címer megünneplésére

A pályázat célja, hogy lehetőséget biztosítson a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista hallgató alkotásainak bemutatására.

A pályázók – a Magyar zászló és címer témakör mellett – a magyar történelem kiemelkedő alakjainak évfordulóihoz kapcsolódó témakörökben is benyújthatják műveiket.

Jelentkezési határidő: február eleje.

Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány

Az alapítvány célja, hogy a Kárpát-medencében élő 14-30 év közötti diákok olyan számukra megfelelő programokban vegyenek részt, amelyek segítik őket tehetségük kibontakoztatására, képességeik fejlesztésére, kapcsolataik építésére.

A sikeresen pályázó diákok részére az üzleti- és tudományos élet megbecsült tagjait kérik fel a mentor szerepére.

Pályázhatnak a 14-30 év közötti nappali tagozatos, kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkező, tanulmányi versenyeken rendszeresen részt vevő diákok.

Messenger icon
Küldj üzenetet az App segítségével.