Online felvételi tájékoztató 2024 2. rész – az ukrajnai felvételi rendszer

A Momentum Doctorandus Felvételi tájékoztató projektjének elsődleges célja, hogy minél több kárpátaljai magyar, érettségi előtt álló fiatalnak nyújtson segítséget a felvételiben és ösztönözze őket a továbbtanulásra. Célunk elérése érdekében immár 2013 óta segítjük a kárpátaljai végzősöket. A magyarországi felvételi rendszert korábban már bemutattuk, most pedig a szülőföldi továbbtanulási lehetőségeket vettük górcső alá.

A folyton frissülő felvételi tájékoztatást nyújtó honlapunk itt érhető el: https://felvetelizz.com/

A még mindig fennálló háborús helyzet miatt, sajnos személyesen nem tudunk eljutni az iskolákba, hogy megtartsuk a felvételi tájékoztató körutunkat, ezért online formában kívánjuk segíteni a diákokat. Az ukrajnai felvételi rendszer bemutatása 2024. május 3-án 15 órai kezdettel került bemutatásra. Ezúttal az ukrajnai felvételi rendszert és a szülőföldön anyanyelven való továbbtanulási lehetőségeket mutattuk be. Előadóknak az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézet tanulmányi igazgató helyettesét, Imre Gyulát, és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adjunktusát, Tóth Attilát kértük fel.

A 2024. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás bemutatása során minden fontos információt átadtak a felvételi előtt álló diákok számára, külön kitérve azon jogszabályokra és fontos tudnivalókra, amelyek a diákokat érintik: érettségi, NMT, felvételi menetrend, benyújtandó dokumentumok, továbbá az UNE UMOTI és a II. RF KMF kínálatára, lehetőségeire.

Az előadás itt nézhető vissza.

Kérdés esetén bátran keressen minket!

Sikeres felvételt kívánunk!

A rendezvény a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának jóvoltából került megszervezésre.

 

Mi szükséges az idei felvételihez? – Ukrajnai felvételi 2024

Ukrajnában a felsőoktatási felvételi eljárás pontos szabályzatának elfogadását még várjuk, de íme néhány fontos információ, amit a 2024-es felvételi eljárásól már tudni lehet.

Mikor lesz az idei NMT?

Pontos dátum még nincs, de 2024 április-május hónapokban várható. Érdemes követni a felvételizőknek létrehozott Telegram-csatornát.

Milyen tartárgyakból lehet NMT-et írni?

2024-ben is az NMT-n elért eredmények szerint lehet majd jelentkezni a felsőoktatási intézményekbe. Idén 3+1 tantárgy kérdéssoraiból áll majd össze. Kötelező tantárgy lesz az ukrán nyelv, Ukrajna története és a matematika. Választható 4. tantárgy lehet az idegen nyelv (angol, német, francia, spanyol), a biológia, a földrajz, a fizika vagy a kémia. Amennyiben sport- vagy művészeti szakirány választott valaki, akkor az NMT mellé külön gyakorlati vizsgakötelezettség van.

Hogy fog zajlani a NMT?

Kialakított független vizsgaközpontokban kerül majd sor a számítógépes NMT-re és 4 óra áll majd a vizsgázók rendelkezésére. Külföldön is lesz lehetőség NMT vizsgát tenni.

Mi szükséges a felvételihez?

Sport- vagy művészeti szakirány:

  • kérelem;
  • gyakorlati vizsga;
  • NMT vizsgaeredmény;
  • motivációs levél.

Egyes speciális szakok:

  • kérelem;
  • motivációs levél.

Egyéb szakirány:

  • kérelem;
  • NMT vizsgaeredmény;
  • motivációs levél.

Melyek a sport- és művészeti szakok?

017 „Testnevelés és sport”;

021 „Audiovizuális művészet és alkotás”;

022 „Design”;

023 „Képző- és iparművészet”;

024 „Koreográfia”;

025 „Zeneművészet”;

026 „Színművészet”;

191 „Építészet és várostervezés”.

Hogyan zajlik a gyakorlati vizsga?

Az adott felsőoktatási intézmény írja ki és bonyolítja le, amelyet előre meghirdet. Érdemes az előző években felvételt nyert diákoktól érdeklődni, hogy mire lehet számítani a gyakorlati vizsgán.

Milyen ponthatárokra lehet számítani?

A tavalyi ponthatárok így alakultak:

130 ponttól lehetett bekerülni az államilag finanszírozott szakokra;

140 ponttól lehetett bekerülni a jog, a nemzetközi kapcsolatok, a közigazgatás és közigazgatás, a gyógyszerészet és az ipari gyógyszerészet szakokra;

Min.150 pont volt szükséges az egészségügyi szakokra (fogászat, gyermekgyógyászat, orvostudomány).

Online felvételi tájékoztató 2024 1. rész – a magyarországi felvételi rendszer

A Momentum Doctorandus Felvételi tájékoztató projektjének elsődleges célja, hogy minél több kárpátaljai magyar, érettségi előtt álló fiatalnak nyújtson segítséget a felvételiben és ösztönözze őket a továbbtanulásra. Célunk elérése érdekében immár 12 éve állítunk össze felvételi tájékoztatót a kárpátaljai végzősök számára, amely összefoglaló információt nyújt a továbbtanulással kapcsolatos követelményekről. A folyton frissülő felvételi tájékoztatást nyújtó honlapunk itt érhető el: felvetelizz.com

A szülőföldi továbbtanulási lehetőség mellett a magyarországi felvételi rendszert is bemutatjuk, mivel sok diák szeretné tanulmányait Magyarországon folytatni, ezt a tényt pedig nem hagyhatjuk figyelem nélkül.

Mivel jelen helyzetben személyesen nem tudunk eljutni az iskolákba, hogy megtartsuk a felvételi tájékoztató körutunkat, ezért online formában kívánjuk segíteni a diákokat. Elsőként 2024. január 31-én a magyarországi felvételi rendszer került bemutatásra. Előadóknak a magyarországi Oktatási Hivatal munkatársait kértük fel, Pethő Juditot, az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Felvételi Osztály főosztályvezetőjét és Fodor Andreát, az Oktatási Hivatal Ügyviteli Osztályának hivatali főtanácsosát.

A 2024. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás bemutatása során minden fontos információt átadtak a felvételi előtt álló diákok számára, külön kitérve azon változásokra, jogszabályokra és fontos tudnivalókra, amelyek a kárpátaljai diákokat érintik: felvételi menetrend, feltöltendő dokumentumok, pontszámítás, végzettségi szint elismertetése, felvételi követelmény teljesítése ukrán érettségi bizonyítvány esetén, tantárgymegfeleltetés. Az előadás két részletben itt nézhető vissza:

1.rész

2.rész

Hamarosan a szülőföldi továbbtanulási lehetőségek és az ukrán felvételi rendszer kerül bemutatásra, részleteit a honlapunkon és a Facebook oldalunkon tesszük közzé.

Kérdés esetén bátran keressen minket!

Sikeres felvételt kívánunk!

Magasabb ponthatárok az idei NMT-en

Az oktatási minisztérium azt tervezi, hogy emeli a nemzeti multiteszt (NMT) tantárgyainak ponthatárát az idei évben, adta hírül az Osvita. 

Tavaly meghatározták az úgynevezett küszöbértéket, amelyet azt a minimum pontszámot jelentette, amit el kellett érni ahhoz, hogy a vizsgázó átmenjen a teszten. Matematikából legalább 4 pontot, Ukrajna történelméből már 6-ot kell, míg ukrán nyelvből legelább 5 tesztpontot kellett elérniük ahhoz, hogy egy kétszáz pontos skálán legalább 100 pontot szerezzenek a vizsgázók.

Az idén 1-1 ponttal emelnék a matematika, a fizika és az idegen nyelv tesztek minimális pontszámát. Ez azt jelenti, hogy azok számára, akik a felsőoktatásba szeretnének jelentkezni  legalább 5 tesztpontot kell majd elérniük ezekből a tárgyakból a korábbi 4 helyett. A többi tantárgy esetében 2 tesztponttal tervezik emelni a küszöbértéket.

Így ukrán nyelvből és biológiából minimum 7 tesztpontot kell elérni,  Ukrajna történetéből 8-at, kémiából 6-ot. Ami az idén újonnan bevezetett NMT tantárgyakat illeti, az ukrán irodalom és földrajz küszöbértékét 7 pontban tervezik megállapítani.

Egyéb újdonság!

2024-ben az Ukrán Oktatási és Tudományos Minisztérium egy a tavalyihoz hasonló, továbbfejlesztett, több tantárgyból álló nemzeti multitesztet dolgoz ki, amely 3 kötelező és egy választott tantárgy kérdéssoraiból áll majd össze.

Kötelező tantárgyak:

  • ukrán nyelv
  • Ukrajna története
  • matematika

Választható tantárgyak:

  • idegen nyelv (angol, német, francia, spanyol)
  • biológia
  • földrajz
  • fizika
  • kémia

A feladatsorok a ZNO mintájára lettek kialakítva. A egy tanrágy kérdéssorának megoldására 60 perc áll majd a diákok rendelkezésére. A 4 vizsgára egy napon kerül majd sor, két 120 perces vizsgablokkon belül.

Az Ukrán Értékelő Központ nem később, mint 2024 májusára közzéteszi a minta feladatsorokat. Minden tantárgyra 23 féle tesztsor készül.

Kialakított független vizsgaközpontokban kerül majd sor a számítógépes NMT-re, amelyek Ukrajna településein és néhány külföldi országban lesznek létrehozva erre a célra.

felvételi tájékoztató

Vigyázz, kész, rajt! – elindult a magyarországi felsőoktatási felvételi

Elindult a magyarországi felsőoktatási felvételi: 2024. február 15-ig lehet jelentkezni a 2024 szeptemberében induló képzésekre.

A felsőoktatási felvételi eljárás menetét, a pontszámítási módszereket, a meghirdetett képzéseket és az érvényes jelentkezéshez szükséges minden további információt honlapunkon folyamatosan frissítjük az eljárás hivatalos honlapja, a felvi.hu oldalon közzétett Felvételi tájékoztató és a Meghirdetett képzések alapján.

Több újdonság is van idén: frissült a felvi.hu több felülete (megújult a Tájékoztató és az egyetemek, főiskolák meghirdetéseinek felülete). A pontszámító kalkulátorban egyszerre három szakra is lehet pontszámot kalkulálni. A korábbi évek felsőoktatási statisztikái és ponthatárai pedig interaktív, új felületen böngészhetők.

A felsőoktatásba jelentkezni kizárólag online, az eljárás hivatalos honlapján, a felvi.hu-n elérhető E-felvételi rendszerében lehet, 2024. február 15-én éjfélig; a felület a jelentkezési határidőig folyamatosan elérhető lesz. Új elem az is, hogy a felvi.hu-n, az E-jelentkezési felületen a regisztráció is Ügyfélkapun keresztül történik. Tehát minél előbb érdemes minél előbb regisztrálni az ügyfélkapu rendszerében.

február 15-ig lehet jelentkezni a 2024 szeptemberében induló képzésekre.

A felvételi során ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formája is. A jelentkezőknek meg kell határozniuk a kiválasztott képzések sorrendjét, kifejezve ezzel preferenciájukat, ugyanis egy jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig az általa megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri, vagy meghaladja a felvételi ponthatárt.

A ponthatárokat várhatóan 2024. július 24-én hirdetik ki.

Érdemes mindig a választott intézmény és szak felvételi osztályán is érdeklődni, ugyanis eltérő felvételi követelmenyek lehetnek.

Idén is lesz online felvételi tájékoztatónk, amely során az ukrán és magyarországi felvételi rendszert is bemutatjuk, előadóinknak pedig feltehetik kérdéseiket. A pontos részletekkel kapcsolatban hamarosan bővebb információval is szolgálunk.

Sok sikert kívánunk minden felvételizőnek!

Forrás

 

Ingyenes előkészítő a 2024-es NMT-re

Ingyenes előkészítők indulnak a 2024-es nemzeti multitesztre. A jelentkezők az iLearn online felületen a 3 kötelező tantárgyból készülhetnek a tavaszi vizsgára: ukrán nyelvből, Ukrajna történetéből és matematikából.

A foglalkozások minden héten kedden, szerdán és csürtökön 17.00 órától (kijevi idő szerint) lesznek megtartva:

  • november 21. – ukrán nyelv, felkészítő tanár: Artur Projdakov, a Global Teacher Prize döntőse;
  • november 22. – Ukrajna története, felkészítő tanár: Artur Babenk;
  • november 23. – matematika, felkészítő tanár: Jurij Zaharijcsenko.

Az online webináriumokon élőben előzetes regisztrációval lehet résztvenni, de az iLearn.org.ua honlapon és a YouTube csatornán utólag is  elérhetőek lesznek a felvételek.

Az  értettségizők kövessék figyelemmel az iLearn honlapot, ugyanis hasznos tananyagokat tesznek közzé és további webináriumokat indítanak angol nyelvből, biológiából, kémiából és fizikából is.

 

Elkezdődött a jelentkezés a keresztféléves képzésekre

Magyarországon a keresztféléves, azaz februárban induló felsőoktatási képzésekre 2023. november 15-ig lehet jelentkezni. A jelentkezés szabályait tartalmazó Tájékoztató és az intézmények által meghirdetett képzések a Felvin olvashatók.

A felvételizők az E-felvételin keresztül nyújthatják be jelentkezéseiket. Az E-felvételi – a Felvin történő regisztráció után – a 2023. november 15-i jelentkezési határidőig folyamatosan a felvételizők rendelkezésére áll.

A végleges jelentkezéseket legkésőbb november 15-én éjfélig kell rögzíteni. A jelentkezést hitelesíteni is kell,  amit az Ügyfélkapuval lehet megtenni.

A jelentkezők legfeljebb hat helyet jelölhetnek meg, ebből hármat díjmentesen. További jelentkezési helyek megjelöléséért 2-2 ezer forint kiegészítő díjat kell fizetniük a jelentkezéskor.

A jelentkezéskor már meglévő dokumentumokat a jelentkezéssel egy időben kell feltölteni az E-felvételibe. A jelentkezési határidő után szerzett dokumentumok feltöltésének határideje 2024. január 9.

A ponthatárokat várhatóan 2024. január 23-án hirdetik ki.

 

Forrás.

felvételi tájékoztató

Merre tovább?

Bár az új tanév csak most vette kezdetét, a végzősők számára nincs is fontosabb kérdés, minthogy az érettségi után merre tovább? Főiskola, egyetem vagy szakképzés? Melyik szak? Melyik intézmény? Itthon vagy külföldön? A választás nem egyszerű, de a döntés csak rajtad áll! Ezért idejében kell elkezdeni a felkészülést.

Nagyon fontos, hogy utánanézz milyen lehetőségeid vannak és persze az sem mindegy, hogy milyen pályára készülsz. Sok honlapon találsz segítséget, amelyek javaslatokkal szolgálnak a pályaorintáció kapcsán, ilyenek páldául a felvi.hu kérdéssorai.

A felvételi kusza világában próbálunk mi is egy kis segítséget nyújtani. Böngészd honlapunkat, a bemutatott intézményeket, szakokat, és a tavalyi felvételi tájékoztatók is hasznodra válhatnak. Ha bármi kérdésed van, keress minket bizalommal!

Pótfelvételi eljárás alapképzésre

Augusztus 23-án lezárult a felvételi kampány. Ám azok se keseredjenek el, akiknek nem sikerült elsőre a felvételijük alapszakra, hiszen lehetőség van pótfelvételire. A jelentkezni vágyok a vstup.edbo.gov.ua honlapon létrehozott elektronikus felhasználói fiókon (електронний кабінет вступника) keresztül tudják beadni kérvényüket szeptember 1–7 között.

Többek között a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is pótfelvételi eljárást hirdet az alapképzés következő szakjaira és tagozataira:

Kémia szak – kizárólag nappali tagozat.

Történelem, Földrajz, Magyar nyelv és világirodalom, Ukrán nyelv és irodalom, Természettudományok, Matematika –  nappali és levelező tagozat is.

Az egyes szakok felvételi követelményeivel a Felvételi 2023 menüpontjában tájékozódhatnak az érdeklődők.

A felvételi eljárás gördülékeny menetének érdekében a Rákóczi-főiskola Tanulmányi Osztályának bázisán konzultációs központ (Felvételi iroda) működik, amelynek munkatársai segítséget nyújtanak a felhasználó fiókok létrehozásában és a kérvények benyújtásában, amelyhez szükséges:

  • használatban lévő e-mail cím;
  • elérhető telefonszám (akár kettő is);
  • érettségi bizonyítvány és melléklete;
  • 3×4-es igazolványfénykép;
  • személyigazolvány, identifikációs kód;
  • külső független értékelés (ZNO) tanúsítványa, nemzeti multidiszciplináris teszt bejelentkezésénél szerezett adatok (tanúsítvány száma, PIN-kód);
  • motivációs levél elektronikus (word-formátum) változata.

A pótfelvételi kérelmek benyújtására szeptember 7-ig lesz lehetőség.

A Felvételi iroda munkarendje: hétköznap 8:00 és 17:00 között, szombaton 8:00 és 12:00 óra között, vasárnap szabadnap.

Forrás

Online felvételi tájékoztató 2. rész – ukrajnai felvételi rendszer

A Momentum Doctorandus Felvételi tájékoztató projektjének elsődleges célja, hogy minél több kárpátaljai magyar, érettségi előtt álló fiatalnak nyújtson segítséget a felvételiben és ösztönözze őket a továbbtanulásra. Célunk elérése érdekében immár 11 éve segítjük a kárpátaljai végzősöket. A magyarországi felvételi rendszert korábban már bemutatuk, most pedig a szülőföldi továbbtanulási lehetőségeket vettük górcső alá.

A folyton frissülő felvételi tájékoztatást nyújtó honlapunk itt érhető el: https://felvetelizz.com/

A még mindig fennálló háborús helyzet miatt, sajnos személyesen nem tudunk eljutni az iskolákba, hogy megtartsuk a felvételi tájékoztató körutunkat, ezért online formában kívánjuk segíteni a diákokat. Az ukrajnai felvételi rendszer bemutatása 2023. május 5-én 15 órai kezdettel került bemutatásra. Ezúttal az ukarjanai felvételi rendszert és a szülőföldön anyanyelven való továbbtanulási lehetőségeket mutattuk be. Előadóknak az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézet előadó tanárát, Sütőné Turóci Jolánt, és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Főiskola Felvételi Bizottságának felelős titkárát, Tóth Attilát kértük fel.

A 2023. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás bemutatása során minden fontos információt átadtak a felvételi előtt álló diákok számára, külön kitérve azon jogszabályokra és fontos tudnivalókra, amelyek a diákokat érintik: érettségi, NMT, felvételi menetrend, benyújttandó dokumentumok, továbbá az UMOTI és a II. RF KMF kínálatára, lehetőségeire. Az előadás itt nézhető vissza.

Messenger icon
Küldj üzenetet az App segítségével.