Ukrajnai felvételi rendszer
Mire kell odafigyelni, ha Ukrajnában szeretnék továbbtanulni?
Ha a középiskola befejezése után érettségi bizonyítvány alapján szeretnél a felsőoktatásba jelentkezni, az első feladatod az, hogy megismerkedj a választott intézmény felvételi szabályzatával és tudd meg, hogy az általad választott szakra mely vizsgatantárgyakból kell sikeres tesztvizsgát tenni, azaz szertifikátot szerezni. A következő fontos teendőd, hogy bejelentkezz, azaz regisztráld magad az Ukrán Oktatásminőségi Értékelő Központ (Український центр оцінювання якості освіти) nyilvántartásába! Ha sikeresen részt vettél a tesztvizsgákon és megkaptad a szertifikátjaidat, jelentkezhetsz valamelyik felsőoktatási intézménybe. Jelentkezni elektronikus úton a tesztközpont, vagyis az Ukrán Oktatásminőségi Értékelő Központ honlapján lehet.
Hol kaphatok segítséget az ukrajnai felvételivel kapcsolatban?
Az emelt szintű érettségivel kapcsolatban minden információt megtalálsz ITT. A Kárpátalján közvetlenül illetékes Ivano-Frankivszki Regionális Központ honlapján (www.test.if.ua) is tájékozódhatsz. Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának weboldalán (www.mon.gov.ua), illetve a www.osvita.ua internetes felületen is elérhető a felvételi eljárással kapcsolatos minden tudnivaló, emellett a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola honlapján (www.kmf.uz.ua) is tájékozódhatsz.
A jelentkezéssel kapcsolatban útbaigazítást kérhetsz a tanáraidtól, valamint a II. RF KMF Felvételi Irodájában, illetve annak Tanulmányi Osztályán. Továbbá az Ungvári Nemzeti Egyetem Felvételi Bizottságától (Приймальна Комісія) is érdeklődhetsz. Bátran fordulhatsz hozzájuk!
Hány szakra jelentkezhetek egyszerre?
Egy jelentkező ukrajnai államilag finanszírozott intézményben összesen 5 jelentkezési kérelmet nyújthat be 4 különböző szakirányban (általában ezek a számok minden évben változnak, így érdemes Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának weboldalán www.mon.gov.ua, illetve a www.osvita.ua internetes felületen követni az aktuális híreket). A nem államilag finanszírozott helyekre korlátlan mennyiségű kérelem nyújtható be. A felsőoktatásban tanuló személyek egyidejűleg több felsőoktatási intézményben is szerezhetnek felsőfokú végzettséget, oly módon, hogy egy képzési szinten csak egy oklevelet szerezhetnek államilag finanszírozott képzésben. Államilag finanszírozott képzésen egyidejűleg egy nappali tagozatos szakon tanulhat a hallgató.
Milyen követelményeknek kell megfelelni, ha ZNO vizsgá(k)ra jelentkezem?
Az osvita.ua weblapon elérheted a 2024-ben választható 11 központi érettségi vizsgatantárgy tematikáját, követelményeit. IDE kattintva pedig a 2024-es követelményeknek megfelelő online teszteket gyakorolhatod ukrán nyelven. Az osvita.ua/test/answers portálon pedig megnézheted az elmúlt évek tesztkérdéseinek válaszait.
Ki jelentkezhet a független érettségi tesztekre?
Minden olyan személy, aki rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal (атеcтат про повну загальну середню освіту) vagy egy középfokú oktatási intézmény (líceum vagy szakközépiskola) végzős, kibocsátó osztályának bejegyzett diákja.
Meddig lehet jelentkezni?
A független vizsgaközpontokban a vizsgákra való jelentkezés minden év februárjától március elejéig tart! A tesztvizsgákra május és június folyamán kerül sor. Az időpontokról részletesen itt tájékozódhatsz: osvita.ua
Mit kell tennem a sikeres regisztrációhoz?
Első lépésben válaszd ki azokat a tantárgyakat, amelyekből érettségit szeretnél tenni a független vizsgaközpontban. A kiválasztott tantárgyak száma minimum 4 maximum 5 lehet. Ezt követően készítsd elő a bejelentkezéshez szükséges okiratokat és egyéb anyagokat.
Hol kaphatok segítséget a regisztrációhoz?
Kárpátalján segítséget kaphatsz:
- A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felvételi Irodájában
Cím: 90202 Beregszász, Kossuth tér 6. Ügyfélfogadási idő: hétfő–péntek, 8:00–17:00, szombat 8:00–12:00 (középeurópai idő szerint).
Weboldal: www.kmf.uz.ua
- Az Ungvári Nemzeti Egyetem Felvételi Bizottságától (Приймальна Комісія)
Cím: 88000 Ungvár, Universitetska u. 14. Tel.: 0312-643084, 066-5716240
E-mail:
Weboldal: www.uzhnu.edu.ua
Miből kell vizsgáznod, ha jelentkezel a tesztelésre? Milyen tantárgyakból választhatsz?
A felsőoktatási intézmény határozza meg, hogy milyen tantárgyakból szerzett szertifikátot fogad el az adott szakra. Viszont bármely szakra jelentkezel, kötelező az ukrán nyelv és irodalom vizsga, valamint matematikából vagy Ukrajna történetéből is vizsgát kell tenned.
A fentiek mellett a következő tantárgyakból tehetsz vizsgát: fizika, kémia, spanyol nyelv, német nyelv, francia nyelv, angol nyelv, földrajz, biológia. A vizsgák pontos időpontja minden éven változik, így érdemes az osvita.ua honlapot figyelned.
Mindegy, hogy az ukrán nyelv és irodalom mellé milyen tárgyat választok?
Nem! Egyáltalán nem mindegy. Mielőtt kiválasztod, milyen tantárgyakból szeretnél vizsgázni, meg kell nézned, hogy az általad választott szakra milyen tantárgyakból kell központi érettségi teszteket írnod. Fontos, hogy minden általad választott felsőoktatási intézmény felvételi tájékoztatójában is ellenőrizd, hogy az adott szakra milyen teszteket (szertifikátokat) fogadnak el a jelentkezés során, hiszen előfordulhat, hogy ugyanarra a szakra más-más tesztekkel juthatsz be a különböző intézményekbe! Az egyes intézmények felvételi tájékoztatóját azok honlapján találod meg.
A kárpátaljai felsőoktatási intézmények elérhetőségeit megtalálhatod a folyamatosan frissülő osvita.ua/consultations/entrance/ címen.
Mire figyeljek még?
Meg kell jelölni a benyújtott kérelmek prioritását, vagyis azt, melyik felsőoktatási intézmény melyik szakját részesíted előnyben sikeres felvételi esetén. Ha az általad első helyen megjelölt szakra felvételt nyersz és beiratkozol, akkor az alacsonyabb prioritással megjelölt szakokra már nem iratkozhatsz be, azok automatikusan törlődnek. Ha nem vesznek fel az általad első helyen megjelölt szakra, akkor csak a másodikra nyerhetsz felvételt, amire ha beiratkozol, a sorrendben alább megjelöltek törlődnek. Ha a másodikra sem nyersz felvételt, akkor a harmadikra nyerhetsz, és így tovább. Nagyon fontos odafigyelni arra, hogy a jelentkezés pillanatában megjelöld a választani kívánt szakok és/vagy intézmények prioritását – azaz a fontossági sorrendet, mivel a felvételi eljárás során ezen a sorrenden már nem tudsz változtatni!
Mi a teendő, ha már van szakgimnáziumi képzési szintű végzettségem, de még szeretnék továbbtanulni?
Az előző évhez hasonlóan mindjárt a második évfolyamra jelentkezhetnek azok az alapképzésre felvételizők, akik már rendelkeznek bármilyen szakirányú szakgimnáziumi képzési szintű diplomával. Az alapképzés második évfolyamára a szakgimnáziumi képzési szintű oklevél alapján jelentkezők számára a felvételi versenyben az ukrán nyelv és irodalom szertifikát, valamint a szaktárgyi felvételi vizsga érdemjegye számít majd. A számvitel és adóügy szakra pedig az ukrán nyelv és irodalomból szerzet szertifikát és a szaktárgyi felvételi vizsgán kívül kötelező a matematikából vagy Ukrajna történetéből szerzett szertifikát is.
Az egyes felsőoktatási intézmények felvételi szabályzatuk mellékletében felsorolják, hogy az intézmény milyen szakjaira milyen szakgimnáziumi képzési szintű diplomával nyerhetnek felvételt a diákok anélkül, hogy részt kellene venniük a független tesztelésen. A BSc/BA képzés második évfolyamára jelentkezhet mindenki, aki már rendelkezik valamilyen felsőfokú végzettséggel (szakgimnáziumi képzési szintű, BSc/BA, MSc/MA oklevéllel), szakiránytól függetlenül, felvételi vizsga útján. Második évfolyamra jelentkezhetnek továbbá azok a személyek, akiknek van aktív hallgatói jogviszonyuk (Pl: egy BSc/BA 3. évfolyamos nappali tagozatos hallgató felvételizhet 2. évfolyamra, egy bizonyos szak levelező tagozatára).
Ki jelentkezhet magiszteri (MA/MSc) képzésre?
A magiszteri képzési szintre az alapképzésben szerzett bachelor szintű oklevéllel, vagy magiszter szintű diploma birtokában lehet. A jelentkezőknek a szaktárgyi, illetve úgynevezett egységes felvételi vizsgát kell tenniük idegen nyelvből (єдиний вступний іспит з іноземної мови). Ez a vizsgatípus a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó megmérettetés. A jelentkezőknek elektronikusan kell regisztrálniuk erre a felvételi vizsgára. A 2024-es felvételi szabályzat értelmében csak a 2024-ben tett egységes felvételi vizsga érvényes idegen nyelvből. Kivételt alkotnak az oktatás képzési ágának szakjai, melyeknél az egységes felvételi vizsgát idegen nyelvből az intézményben tett idegennyelv-vizsga helyettesítheti. Azoknak, akik nem az elvégzett alapszaknak megfelelő mesterképzésre jelentkeznek, egy további különbözeti felvételi vizsgát is tenniük kell.
Érdemes külön szólni azon felvételizőkről, akik specialiszt vagy mesterképzésben szerzett oklevéllel jelentkeznek és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magiszteri szintjére jelentkeznek, mivel a 2024-es felvételi szabályzat értelmében az egységes felvételi vizsgát idegen nyelvből az intézményben tett idegennyelv-vizsga helyettesítheti.
Mikortól jelentkezhetsz a felsőoktatási intézményekbe (BA/BSc képzési szint)?
Azok számára, akik felvételi vizsgát tesznek, minden év július közepén lejár a jelentkezés határideje, a felvételi vizsgák pedig ez után zajlanak majd. Levelező képzésre történő jelentkezés esetében a felsőoktatási intézmények határozzák meg a felvételi periódust, amely nem lehet több, mint egy hónap. A jelentkezési határidőket tekintve mindenképp figyelemmel kell kísérni a választott felsőoktatási intézmény felvételi tájékoztatóját! A levelező tagozaton, illetve speciális esetekben szakonként az időpontok eltérőek lehetnek!
Hogyan értékelik a tesztvizsgák eredményeit?
A tesztvizsgák eredményeit ebben az évben is egy 100-tól 200 pontig terjedő skálán értékelik, azonban csak az a tanuló kaphat minimum 100 pontot, aki elérte a teszten meghatározásra kerülő minimumpontszámot! A felsőoktatási intézmények határozhatják meg, hogy milyen minimumpontszámú szertifikát szükséges, ez akár 100 pont is lehet.
Miből áll a felvételi összpontszám?
-
a felvételi tárgyaidra kapott pontszámok (ezek kerülnek rá a szertifikátra) – a felvételi vizsgatárgyakból a ZNO-n szerzett pontszám tárgyanként nem képezheti kevesebb mint 20%-át a felvételi összpontszámnak;
-
az érettségi bizonyítvány átlagából kiszámolt pontszámok – 0–10%-a lehet az összpontszámnak;
-
az esetleges többletpontok – az ukrajnai országos szintű tantárgyi vetélkedőkön való részvételért és egyéb, a felvételit szabályozó rendelkezésekben meghatározott kiemelkedő eredményekért kaphatja egy-egy jelentkező. A hozott eredményeid súlyozásáról tájékozódj a választott felsőoktatási intézmény felvételi tájékoztatójában!
Milyen speciális jogokat és kedvezményeket számítanak be a felvételi során?
A felvételi versenyben speciális jogokat élveznek a középfokú végzettség alapján jelentkező, alábbi kategóriákba tartozó személyek (a lista nem teljes, a választott intézmény felvételi szabályzatából ajánlott tájékozódni):
- Ukrajna háborús veteránokról, azok szociális védelmének garanciáiról szóló törvény 7. cikkelyének 10–14. pontja alapján háborús rokkantaknak nyilvánított személyek;
- akik számára a csernobili katasztrófa áldozatairól szóló ukrajnai törvény ezt lehetővé teszi;
- azok a személyek, akik rokkantságuk következtében nem képesek látogatni az oktatási intézményt (az egészségügyi szervek ajánlása alapján);
- azok, akik katonai szolgálatot teljesítenek (kivéve a sorkatonai szolgálatot teljesítők) Ukrajna állampolgárainak katonai szolgálaton történő részvételét szabályozó rendelkezéseknek megfelelően;
- árvák, szülői gondoskodás nélkül maradt gyerekek;
- azok a személyek, akik 2020-ban nem vettek részt a külső független tesztelésen olyan betegség vagy kóros állapot miatt, amely nyilvántartva van a betegségek és kóros állapotok nyilvántartásában, és Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma, valamint Ukrajna egészségügyi Minisztériuma 2016. augusztus 29. kiadott 1027/900 számú rendelete alapján azok olyannak vannak minősítve, mint amelyek akadályozhatják a külső független értékelésen való részvételt;
- azok a személyek, akik 2019. december 1-jét követően szereltek le a katonai szolgálatból;
- azok, akik a 2–4. bekezdésekben megnevezett kategóriákba tartoznak felvételi elbeszélgetés alapján nyerhetnek felvételt;
- azok, akik az 5–8. bekezdésekben megnevezett kategóriákba tartoznak, felvételt nyerhetnek a felvételi vizsgák vagy a külső független tesztelésen szerzett szertifikátok eredménye alapján (bármilyen kombinációban).
Mik a legfontosabb időpontok?
A határidőket minden év április végén, május elején frissítjük a honlapunkon, melyet IDE kattintva érhetsz el, az oldal alján.